חג שבועות – חג לבן

חג שבועות, חגה של התורה, חג הקציר, מאופיין בלבוש לבן, ובמאכלי גבינה לבנים. ישנם כמובן פירושים שונים למנהגים אלה, אבל אני רוצה לשתף אתכם במחשבה שעלתה לי בהקשר הזה.

טוהר ונקיון, כנות ואמת, אלה דברים שהצבע הלבן מסמל. הצבע הלבן מכיל את כל הצבעים בתוכו ובשל כך הוא נחשב למשהו שמסמל שלמות. בנוסף, הצבע הלבן, כאמור, מסמל נקיון ולכן הוא מייצג התחלה חדשה או מצב חדש לגמרי. טהרה, למשל, מסומלת בלבן. הכהן הגדול לבש בגדי לבן, כלות לבשו לבן.

חג השבועות, חג מתן תורה, הוא חג שאמור להאיר בנו את האור של התורה. אור של טוהר, תום ושלמות. לכן הצבע הלבן כל כך מתאים, בלבוש ובמאכלים.

גם הילולת רבי שמעון בר יוחאי, שנחגגת בהדלקת מדורות, אמורה להאיר את האור והחום שבתורה.

אבל לצערינו, הרבה אנשים חיים תורה חשוכה. תורה של איומים והפחדות, של עמידה על קוצו של דקדוק הלכתי תוך רמיסה ברגל גסה את כבוד הזולת. תורה שנתפסת כאמת דורסנית, שלא נותנת מקום לפרשנויות ובחירה אישית.

בכל פעם שאני נתקלת באנשים החיים כך, כואב לי.

איך תאיר התורה בליבם של אנשים הרחוקים ממנה, אם לא יאירו להם פנים, יראו להם את המאור שבה שיחזירם למוטב?

היום יותר מתמיד אנו נוכחים, כי לדור שלנו מתאימה רק דרך של זוהר. אור גדול ומחמם לב. התורה, כמו הצבע הלבן, יכולה להכיל בתוכה את כל הגוונים השונים, וזה לא הופך אותה לפחות אמיתית אלא דווקא ליותר שלימה. הנבואות ש"מלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים" מתחילות להתגשם בימינו , בזכות עוד ועוד אנשים המוסיפים אור, ומזריחים את נשמות ישראל, בכל מקום שהם.

אז לכבוד החגים המאירים של הקיץ, אני שמחה לשתף איתכם  מתכון לעוגת גבינה טעימה מאוד, וקלה הן להכנה והן בנקודות..

עוגת גבינה של אביטל גור אריה:

שלב א':
750 ג' גבינה

3 גביעים שמנת חמוצה 
3 כפות קורנפלור
3 כפות פודינג וניל
4 חלמונים
לערבב הכל יחד
שלב ב':

להקציף 4 חלבונים עם 1/2 כוס סוכר ולקפל את שתי התערובות יחד.
לאפות 170 מעלות 1/2 שעה עד 40 דק'. עד להזהבה. 

אני אוהבת לאפות עם אמבט מים בתבנית מתחת לתבנית של העוגה. העוגה יוצאת מעט רוטטת ומתקשה מעט בחוץ. להקציף שמנת מתוקה עם כוס חלב  ו 3 כפות פודינג וניל. לצפות את העוגה. ניתן לקשט בתותים…

מתכונים נוספים של עוגות גבינה:

עוגת גבינה פרווה ועוד אחת חלבית (קצת דומה לזו האמת…)

עוגת גבינה בקלי קלות

עוד באותו נושא:

כיף לשתף